środa, 4 czerwca 2014

Pierogi ruskie




U nas zwane „rosjanami”… uwielbiane przez wszystkich domowników. Jeżeli rzucam hasło ”pierogi” wszyscy wiedzą, ze będą musieli mieć w nich swój udział. Sposób podania jest dowolny… zależy na co kto ma ochotę… czasami jest to podsmażona na oleju cebulka, czasami tylko masło a czasami skraweczki z boczku czy słoninki…. Julka to chyba najbardziej lubi takie drugo dniowe, przysmażane i je je wtedy ze śmietaną.

Polecam make do pierogów, ja kupowałam ją w TESCO. Bardzo fajnie się zagniata, ciasto nie wysycha i jest bardzo smaczne. 



Składniki na ok. 65 sztuk:

Ciasto:

500 g mąki pszennej
szczypta soli
375 ml gorącej wody
20 g masła
Farsz:
500 g sera białego tłustego lub półtłustego
1 kg ziemniaków
2 cebule
2 łyżki oleju
2 łyżeczki vegety
1/2 łyżeczki pieprzu czarnego

Przygotowanie:

Farsz:
  • Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie.  Odcedzić i przecisnąć jeszcze ciepławe przez praskę. Dzięki temu staną się jeszcze bardziej puszyste.
  • Ser bardzo drobno pokruszyć i również przepuścić przez praskę.
  • Cebulkę pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju na złoty kolor, następnie dodać do sera i ziemniaków.
  • Całość wymieszać, doprawić vegetą i pieprzem .
Ciasto:

  •   Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić, chwilkę ostudzić. Wlewać stopniowo do mąki i zagniatać ciasto.  Wyłożyć ciasto na  podsypaną mąką stolnicę. Wyrabiać ciasto rękami przez kilka minut, podsypując w mąką, tak aby ciasto się nie kleiło.

  •    Włożyć do miseczki i przykryć ściereczką, odstawić na 20-30 minut Ciasto podzielić na 4-5 części i kolejno rozwałkowywać każdą na cienki placek (około 2 - 3 mm), obsypując stolnicę i wałek mąką.

Lepienie oraz gotowanie pierogów:


  •    W rozwałkowanym cieście dużą szklanka wycinać krążki. Na środek każdego krążka nakładać po jednej, czubatej łyżeczce farszu. Zlepiać dokładnie brzegi, uważając aby nadzienie nie dostało się w miejsce sklejenia. Pierogi  układać na stolnicy podsypanej mąką. 
  •   W dużym garnku zagotować wodę z dodatkiem soli. Wkładać pierogi po kilkanaście sztuk. Delikatnie zamieszać , od czasu do czasu,  po spodzie drewnianą łyżką. Gdy pierogi wypłyną gotować jeszcze na nie dużym ogniu ok. 1,5 do 2 min.
  • Pierogi wyławiać łyżką cedzakową i układać na tacach lub talerzach.
Julka w akcji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz